Basında Biz

Tekstil pazarına çorap makinesi imalatıyla giren Cteks firmasının sahibi Sinan Elmacı, yat sektöründeki yükseliş ivmesini fark edince, çorabı bırakıp usturmaça kılıfı üretmeye başladı. 

Tekstilden gelen deneyimini kullanarak denizlerin aşındırıcı etkilerine dirençli kendi dokuduğu kumaşı işleyerek, kapasitesini ayda 3 bin kılıfa yükseltti.

Makinelerinin özelliklerini değiştirerek güneşin yıpratıcı UV ışınlarına dirençli akrilikorlon ve likra iplik kullanarak havlu örgü usturmaça kılıfları dokumaya başladı. Daha sonra bu kumaşı dikişsiz ve çift cidarlı olarak ürettiği usturmaça kılıflarında kullanarak, “Bizim işimiz tekneleri bağlı bulundukları yerlerde yumuşak yastıklarla korumak” diyor.

Cteks, doğal koşullar kadar, aşınmaya ve sarkmaya karşı da yüksek dirence sahip usturmaça kılıflarını her tipmodel ve boydaki yatlar için üretiyor. Aylık kapasitesini ise sektördeki gelişmelere ve taleplere bağlı olarak 3 bin adede kadar çıkarmış durumda. Üstelik istek halinde kılıflara teknelerin adlarını da işliyor.

1986 yılında tekstil pazarına giren ve o günlerin cazibesine kapılarak “çorap örme makineleri” üretmeye başladı. Farklı sahalardaki gözlemleri sonunda “yüzünü denize çevirmeye” karar verdi.